Haber

Ziraat Mühendisi Hisarcık’ta Aronia Fidanı Dikti

Kütahya’nın Hisarcık ilçesine bağlı Güldüren köyünde Ziraat Yüksek Mühendisi Tunahan Arslan, kendi imkanlarıyla 7 dönümlük araziye bin 400 adet aronia fidanı dikti.

Bursa Uludağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü mezunu Ziraat Yüksek Mühendisi Tunahan Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Babam aronia meyvesini internette görmüş ve köyümüzde yetiştirmemi tavsiye etmişti. Ben de köyümde yetiştirmek için çalışmalara başladım. Bursa’dan kendi imkanlarım ile temin ettiğim 2,5 yaşında yaklaşık 1.400 aronia fidanını 7 dönümlük alana kendi imkanlarım ile diktim” dedi. .

“Devletten destek almadım”

Aronia bahçesi için devletten herhangi bir destek almadığını belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Arslan, “Diktiğim aronia fidanları 3 ayda meyve verdi. Bu bitkiler soğumaya ihtiyaç duyuyor. Çıktıkları için kısa sürede meyve verdiler. 1-1,5 ay soğuk hava deposunda ve eskimişti.5 yaşında ürün vermeye başlıyor.Geçen yıl aronia toptan fiyatı 90 TL idi, benim iddiama göre bu yıl 150 TL’yi buluyor.Vatandaş giremez. Artık eskisi gibi tarım ve hayvancılıktan para kazanın.Bölgemizde su kaynakları bol, amacım bölgemizdeki çiftçileri yeni gelir getirici yeni ürünlerle tanıştırmak, ürünlerin üretimini teşvik etmek” dedi.

Güldüren köyünde Tunahan Arslan’a bağlı aronia tarlasını ziyaret eden İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihan Şen, çok değerli bir bitki olan aronia’nın gülgiller familyasına bağlı bir çalı bitkisi olduğunu söyledi.

Müdür Şen, “Yaşlanmayan bir bitki olarak bilinen aronia, C vitamini ve antioksidan maddeler açısından oldukça zengindir. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ziyaret ettiğimiz ve teknik bilgi verdiğimiz vatandaşımız bunu yaygınlaştırmayı planlıyor. Bu tür çalışmaların ilçemize yön vereceğine inanıyoruz” dedi. dedi. – KÜTAHYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu