İş

TTK Kozlu Kurum Müdürlüğü’nde hurdaya dönen makineler tekrar üretime kazandırıldı

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Kozlu Kurum Müdürlüğü’ne bağlı madende 1992 yılında meydana gelen grizu felaketi sonrası hurdaya dönen sondaj ve yükleyici makinaları tekrar üretime kazandırıldı.

TTK Kozlu Kurum Müdürlüğü İş Makinaları Servis Şefi Muammer Çakır, 1992 yılında 263 madenin yaşadığı yangın felaketinde maden ocağında büyük hasar görerek hurdaya çıkan iki makineyi getirmek için 14 kişilik grupla birlikte çalışmaya başladı. işçileri üretime geri getirmek için hayatlarını kaybettiler.

Madende delme işlemlerini gerçekleştiren tamrock delme makinesi ve deilmann handloader makinesini hurdadan servise taşıyan çalışanlar, uzun çalışmalar sonucunda ithal edilen iki makineyi üretime kazandırdı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa, maden çalışanlarının her zaman kurumuna sahip çıktığını söyledi.

263 maden işçisini öldürdüklerini belirten Arslanbuğa, şunları söyledi:

“Bu acı bizi derinden yaralarken hala yaşıyoruz. O grizu faciasında bizim madenimiz de ağır hasar gördü. Makinalarımız kullanılamaz hale geldi. Hurdaya çıkan makinalardan biri de iki adet delme ve yükleyici makinamızdı. Bu iki makinamız da hurdaya dönmüştü. Kurumda 31 yıldır atıl oturan iş makinaları servisimiz her zaman ihtiyaç olduğu için büyük bir işe girdi.Uzun çalışmalar sonucunda iki adet makina atölyeye getirilerek üretime alındı.Böylece kurumumuz bir külfetten kurtulmuş oldu. Milyonlarca liralık yük. İşçilerimizi tebrik ediyorum. Bu kurum hepimizin. İş makinaları servis şefimiz Muammer Çakır ve ekibini tebrik ediyorum.”

haber-karliova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu