Ekonomi

Yerel ödeme sistemi TROY’a geçişler engellendi

Son dönemde Türkiye’de binlerce vatandaş kredi kartı ve banka kartından yerel ödeme sistemi TROY’a geçmek için bankalara başvuruda bulundu.

Ancak bu süreçte yaşanan gecikmeler ve aylardır sonuçlandırılamayan başvurular nedeniyle bazı vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepki göstermeye başladı.

Sosyal medya platformlarında başlatılan bu tepkiler zamanla büyüyerek yayıldı. Birçok vatandaş aylardır başvurduğu bankadan herhangi bir yanıt alamadığını, yetkililere ulaştıklarında ‘yoğunluktan dolayı işlemler yavaş ilerliyor’ cevabını aldıklarını belirtti.

Bazı kullanıcı yorumlarında bankaların mevcut ödeme altyapısını iptal etmeden TROY ödeme sistemi kartını ikinci kart olarak gönderdikleri ve bu iki kart için ek ücret talep ettikleri belirtildi.

“YILLIK KOMİSYON MİKTARI 135 MİLYAR LİRA”

Öte yandan Türkiye’de kullanılan küresel ödeme sistemleri Mastercard ve Visa’nın yıllık pansiyon tutarları dikkat çekti. Paylaşılan bilgilere göre Mastercard ve Visa’nın Türkiye’deki kredi ve banka kartı işlemlerinden kazandığı yıllık komisyon tutarı 4,5 milyar dolar oldu. Bu rakamın TL karşılığı güncel kurla yaklaşık 135 milyar lira olarak hesaplandı.

CARİ AÇIĞIN YÜZDE 10’U YURT İÇİ KALACAK

Uzmanlar, yurt içi ödeme sisteminin yaygınlaşmasıyla bu ilginin Türkiye sınırları içinde kalacağını, söz konusu fiyatın ekonomik alanda Türkiye’ye fayda sağlayacağını belirtti.

Türkiye, 2023 yılı Ocak-Kasım döneminde 43 milyar 605 milyon dolar cari açık verdi. Küresel ödeme altyapısı sistemlerinden Türkiye’den elde edilen gelir, 11 aylık cari açığın yüzde 10’una tekabül ediyor.

haberkarsiyaka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu