Haber

Türk Akademisyenler İsrail’in Gazze Saldırılarını Protesto Etti

Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyenler Beyazıt Meydanı’nda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını cübbeleriyle protesto etti.

Bir grup akademisyen; Eğitimciler Derneği, Cihannüma Dayanışma ve Dayanışma Derneği ve İslam Ülkeleri Akademisyenler ve Yazarlar Derneği tarafından Beyazıt Meydanı’nda düzenlendi.

Türkçe ve İngilizce “Soykırımı Durdurun”, “Münafık Batı” ve “Katil İsrail” pankartları taşıyan akademisyenler, sloganlarla İsrail’i protesto etti ve Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

Grup adına açıklama yapan Doç. Yaşar Kahraman, akademisyenler olarak tarihi bir sorumluluğa sahip olduklarını belirterek, “Bugün burada bilim insanları ve üniversite çalışanları olarak akademik onur ve fikri sorumluluk gereği sesimizi, sözümüzü yükseltmek için bir araya geldik.” söz konusu.

Kahraman, onlarca yıldır açık hava hapishanesi ve toplama kampına dönüştürülen Filistin’in ve özellikle Gazze’nin, İsrail ve işbirlikçi devletlerin 40 yıldır uyguladığı şiddet nedeniyle adeta bir ölüm vadisine, devasa bir toplu mezara dönüştüğünü söyledi. günler.

Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası kuruluşların katliamı durdurmak konusunda sessiz ve yetersiz kaldığını vurgulayan Kahraman, Filistin halkının yalnız bırakıldığını belirtti.

Kahraman, Gazze’deki durumun savaştan öte olduğunu belirterek, “Etnik temizlik, hatta soykırım terimleri bile İsrail’in işlediği suçları ifade etmeye yetersiz kalıyor.” söz konusu.

Savaş suçlularının yargılanması için çalışmalar yapıldığını belirten Kahraman, şöyle devam etti:

“İsrail’in Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarının soruşturulması çağrısı, savaş suçlarının belgelenmesi için özel bir birim kurulması, 7 kişinin görevlendirilmesi gibi somut adımları içeren kararların alınması elbette değerlidir. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerin önemli ve gerçek bir siyasi süreç başlatması gerekiyor. Ama yine de biz, “Buradan tüm Müslüman ülkelere, İsrail’e karşı somut adımlar atılması için gecikmeden harekete geçme zorunluluğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”

Kahraman, akademisyenler olarak saldırıların durdurulması ve suçluların cezalandırılması çağrısında bulunduklarını belirterek, “Zalim İsrail’e, ‘İşgalden ve soykırımdan vazgeçin’ diye hitap etmiyorlar. ‘İsrail durdurulmalı’ demiyoruz. “Diyoruz. İsrail bir devlet değil, hastalıklı Siyonist ideolojinin taşeronu olan bir terör örgütüdür. İsrail’in yerinden ettiği Filistinlilerin mallarına el koyanlar yerleşimci değil, gaspçı ve hırsızdır.” dedi.

Protesto sırasında İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve can kayıplarına ilişkin görüntüler de paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu